Stránky

Prepočet ISIG na glukózu zo senzora

Softvér CareLink umožňuje export údajov vo forme dátového súboru. Tento súbor  obsahuje všetky možné údaje z CGM systému. Okrem iného sú v súbore zaznamenané časové priebehy glukózy zo senzora, kalibračného faktora $CF$ a signálu $ISIG$.

Systém zaznamenáva ISIG viac-menej vždy. Aj vtedy ak práve nezobrazuje na displeji hodnotu glukózy zo senzora. Glukóza zo senzora sa nezobrazuje napr. pri úvodnom warm-up senzora alebo pri čakaní na kalibráciu. Záznamy o ISIGu preto možno rozdeliť na dva typy. Hodnoty ISIGu, ku ktorým bola priradená glukóza zo senzora a ostatné zaznamenané ISIG hodnoty, napríklad tie počas čakania na kalibráciu.

Ako príklad uvažujme nediabetický denník, konkrétne údaje od 19.02., 17:15 až do polnoci. Na nasledujúcom obrázku sú dáta z denníka, ďalej hodnoty ISIG, tie ku ktorým je priradená hodnota glukózy zo senzora a nakoniec hodnoty kalibračného faktora.


Počas uvažovanej doby sa štyri krát meralo glukomerom pričom každé meranie bolo použité ako kalibračná glykémia senzora. Preto sa kalibračný faktor $CF$ štyri krát zmenil.

Overme či platí prepočet signálu $ISIG$ [nA] na glukózu zo senzora
$$ \begin{equation} \label{prepocet} SG = CF \cdot ISIG \end{equation} $$ kde $SG$ má byť „glukóza zo senzora“. V prvom rade, kalibračný faktor $CF$ je (zjavne) zaznamenávaný v jednotkách [mg/dl/nA]. My však chceme $SG$ v [mmol/l]. Prepočet [mg/dl] na [mmol/l] je nasledovný.

Molová hmotnosť molekuly glukózy je 180000 [mg/mol], teda 180 [mg/mmol]. Ak  je počet molekúl glukózy 1 mol, tak hmotnosť týchto molekúl, všetkých spolu, je 180 mg. Koncentrácia glukózy 1 [mmol/l] znamená, že v objeme jeden liter sa nachádza 1 mmol molekúl glukózy. To znamená, že v objeme 1 [l] je 180 [mg] glukózy. Potom v objeme 1 [dl] je 18 [mg] glukózy. Konečne, prevod je:
$$\begin{equation} \label{prevod} 1   \left[ \frac{\text{mmol}}{\text{l}} \right] = 18   \left[ \frac{\text{mg}}{\text{dl}} \right]  \end{equation}$$
Z uvedeného vyplýva, že prepočet $\eqref{prepocet}$ je potrebné prispôsobiť jednotkám kalibračného faktora $CF$, potom prepočet bude
$$ \begin{equation} \label{prepocet2} SG = \frac{CF \cdot ISIG}{18} \end{equation}$$ potom $SG$ je v jednotkách [mmol/l] pretože $CF$ je v [mg/dl/nA], $ISIG$ v [nA] a platí $\eqref{prevod}$.

Porovnanie výsledného signálu $SG$ so zobrazovanou glukózou so senzora je na nasledujúcom obrázku:


Vypočítaný signál $SG$, čo má byť „glukóza zo senzora“ nie je celkom zhodný so zobrazovanou a teda v dátovom súbore zapísanou hodnotou glukózy zo senzora. Dôvodom je, že CGM systémom zobrazovaná glukóza zo senzora je filtrovaná, inými slovami upravená tak aby mala hladký priebeh, a navyše zjavne aj zaokrúhlená.

Aký „ spôsob vyhladzovania“, presnejšie aký filter je v systéme použitý to v tejto chvíli neviem. Dá sa to odhadnúť, napríklad len tak nahrubo ako na myparadigm.eu, alebo trošku lepšie metódami identifikácie systémov. To však teraz nie je cieľom. Dôležité je, že s istotou poznáme jednotky $CF$ zapísaného v dátovom súbore, a že sme overili platnosť prepočtu $\eqref{prepocet2}$.

MT

3. 4. 2014