Sú dva hlavné dôvody pre bolus. Prvým je príjem sacharidov v jedle. Pre spotrebovanie glukózy, ktorá sa objaví v krvi následkom jedla s obsahom sacharidov, je potrebný bolus. Budem ho nazývať bolus na sacharidy, označovať $sb$, akože „sacharidový bolus“.
Druhým dôvodom je potreba korekcie zvýšenej glykémie. V prípade, že glykémia je vyššia (z rôznych dôvodov), ako je cieľom, niekedy je potrebné dodať inzulín tak, aby glykémia klesla do želaného pásma. Bolus s týmto cieľom sa nazýva korekčný bolus, označme $kb$ [U]. Často nastávajú oba dôvody pre bolus súčasne. Vtedy celkový bolus $cb$ [U] je súčtom $cb = sb + kb$.
Bolus kalkulátor v pumpách od spoločnosti Medtronic rozlišuje v podstate tri prípady v závislosti od hodnoty glykémie $BG$ [mmol/l].
1. prípad
V tomto prípade sa glykémia $BG$ nachádza v cieľovom pásme, teda $LBG \leq BG \leq HBG$, kde $LBG$ [mmol/l] je dolná hranica a $HBG$ [mmol/l] je horná hranica cieľového pásma. Potom celkový bolus pozostáva len zo sacharidového bolusu $sb$ pretože nie je potrebná korekcia.
$$ cb=sb$$
pričom
$$ \begin{equation} \label{sbeqn} sb = \frac{CHO}{CR} \end{equation}$$
kde $CHO$ [g] je množstvo prijatých sacharidov a $CR$ [g/U] je parameter, ktorý budem nazývať sacharidový pomer. Zvykne sa nazývať aj inzulínovo-sacharidový pomer (ISP), viď napr. publikáciu Vieš čo dokáže Tvoja inzulínová pumpa?, alebo sacharidový faktor (z angl. carbohydrate factor). Aká je jeho hodnota, ako ju získať a ako je možné interpretovať tento parameter je nad rámec týchto poznámok.
Výpočet celkového bolusu $cb$ [U] v tomto prípade, teda $cb=sb$, kde $sb$ je podľa rovnice $\eqref{sbeqn}$, je rovnaký aj v prípade ak do Bolus Wizard-u nie je zadaná glykémia BG a teda nemožno vyhodnotiť či $BG$ je v cieľovom pásme alebo nie je.
2. prípad
V tomto prípade je glykémia vyššia ako horná hranica cieľového pásma, teda $BG>HBG$. Celkový bolus $cb$ vo všeobecnosti pozostáva z bolusu na sacharidy $sb$ a z korekčného bolusu $kb$
$$cb = sb + kb$$
pričom
$$sb = \frac{CHO}{CR}$$
kde označenie je rovnaké ako v predchádzajúcom prípade a
$$\begin{equation} \label{kbeqn} kb = \frac{BG - HBG}{CF} - IOB \end{equation}$$
kde $BG$ [mmol/l] je aktuálna glykémia a $HBG$ [mmol/l] je horná hranica cieľového pásma glykémie. Ďalej, $CF$ [mmol/l/U] je ďalší parameter, ktorý budem nazývať korekčný faktor (angl. correction factor). Zvykne sa nazývať aj faktor inzulínovej citlivosti (FIC), opäť, viď Vieš čo dokáže Tvoja inzulínová pumpa?, alebo len inzulínová citlivosť, viď manuál inzulínovej pumpy. Vysvetlenie (interpretácia) a hodnota (jej získanie) sú nad rámec týchto poznámok. Nakoniec, $IOB$ [U] (z ang. insulin on board) je fiktívne množstvo inzulínu, ktoré zostalo v tele od podania posledného bolusu a účinok tohto množstva sa ešte neprejavil. S postupom času od bolusu toto fiktívne množstvo klesá. V Bolus Wizard-e sa toto množstvo nazýva aktívny inzulín a vypočítava sa pomocou krivky aktívneho inzulínu, o ktorej sme už nesúrodo hovorili.
Ak je hodnota $kb$ podľa rovnice $\eqref{kbeqn}$ záporná, tak korekčný bolus $kb$ sa považuje za nulový pretože $IOB$ (aktívny inzulín) nemá uberať z bolusu na sacharidy. V tomto prípade záporný $kb$ indikuje, že $IOB$ je dostatočný pre korekciu, ktorá je zrejme potrebná, keďže $BG>HBG$.
3. prípad
V tomto prípade je glykémia nižšia ako dolná hranica cieľového pásma, teda $BG<LBG$. Celkový bolus je súčtom
$$cb = sb + kb$$
pričom
$$sb = \frac{CHO}{CR}$$
rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch. Aj v tomto prípade sa uvažuje korekcia, avšak, korekčný bolus má zápornú hodnotu, čo je pochopiteľné (pretože $BG<LBG$)
$$kb = \frac{BG-LBG}{CF}$$
Mimochodom, ak by bol v tomto prípade výsledný $cb$ záporný, tak to vlastne znamená, že je potrebné prijať viac sacharidov pre zvýšenie glykémie.
Cieľom týchto poznámok bolo len po svojom zhrnúť, čo je vlastne napísané (nie najšťastnejšie) o Bolus Wizard-e v manuáli pumpy. Pritom je to pekným príkladom bolus kalkulátora ako takého.
Parametrami bolus kalkulátora, teda korekčným faktorom $CF$, sacharidovým pomerom $CR$ a množstvom nespotrebovaného inzulínu $IOB$ (aktívnym inzulínom) som za zámerne nezaoberal. Je to samostatná téma.
MT