Základom je meranie glykémie pomocou glukomera a záznamy o množstve sacharidových jednotiek (SJ). Záznamy počas jedného dňa môžu vyzerať nasledovne:

K uvedeným dátam patria ešte záznamy o inzulíne. V tomto prípade bol inzulín podávaný pomocou inzulínovej pumpy. Z pohľadu získavania dát je to výhodné pretože pumpa zaznamenáva údaje o inzulíne automaticky a ľahko ich možno uložiť v elektronickej forme tak aby sa s nimi dalo ďalej pracovať. Záznamy o inzulíne vyzerajú nasledovne:

Údaje o sacharidoch je možné doplniť o informáciu o type jedla z pohľadu rýchlosti vstrebávania glukózy po jedle. Napríklad k množstvu sacharidov sa pridá poznámka „rýchle sacharidy“ čo znamená jedlo s vyšším glykemickým indexom.
Ak by inzulín nebol podávaný pumpou, záznamy o inzulíne by boli mierne odlišné. Bolusov by bolo zrejme menej. Bazálny inzulín by nebol zaznamenaný ako rýchlosť podávania v jednotkách inzulínu za hodinu, ale rovnako ako bolus, teda dávka v inzulínových jednotkách v danom čase. K tomu všetkému ešte patrí informácia o druhu či type inzulínu. Pumpa používa stále len jeden typ.
Dávkovanie bolusov v uvedenom príklade prezrádza, že v tomto prípade muselo byť k dispozícii viac informácií o priebehu glykémie ako len tri merania za deň. Uvedené merania sú totiž len kalibráciou pre kontinuálne monitorovanie glykémie.
Systém pre kontinuálne monitorovanie glykémie poskytuje informáciu o glykémii každých päť minút. Údaje sa zaznamenávajú automaticky a vďaka obslužnému softvéru sú ľahko dostupné pre ďalšie spracovanie. Priebeh glykémie zaznamenaný pomocou CGM (Continuous Glucose Monitoring) vyzerá nasledovne:

Je zrejmé, že CGM umožňuje výrazne zvýšiť kvalitu self-monitoringu oproti klasickému diabetickému denníku. CGM je preto základom pre výhodnejší variant získavania predmetných dát.
Cieľom projektu DiaDAQ je vlastne získať veľmi kvalitný diabetický denník a spracovať tieto dáta tak aby boli využiteľné pre aplikácie Biokybernetiky v oblasti kompenzácie diabetu.
Poznámočka k využitiu predmetných dát
Príkladom využitia predmetných dát z pohľadu Kybernetiky (alebo Biokybernetiky ak chcete) môže byť takzvaná krátkodobá predikcia glykémie. Inými slovami predpoveď vývoja glykémie na povedzme pol hodinu dopredu. Slúžiť to môže napríklad pre včasný alarm hypoglykémie.Glykémia sa dá predikovať pomocou matematického modelu predikcie. Aj počasie sa dá predikovať, teda predpovedať, pomocou matematického modelu. Princíp je pritom zhruba rovnaký. Príkladom modelu pre počasie je model ALADIN, ktorý používa SHMÚ.
Základom pre návrh takého modelu predikcie sú dáta a ďalších milión detailov. Výsledkom dosiahnutým pre dáta uvedené vyššie môže byť napríklad niečo takéto:

