Vysielač MiniLink
Enlite senzor je v súčasnosti základom systému pre kontinuálne monitorovanie glykémie (CGM) od spoločnosti Medtronic. Tento senzor je samozrejme aj súčasťou systému Guardian REAL-Time.Samotný senzor je vlastne malá elektróda (presnejšie niekoľko elektród v jednom), ktorá sa zavádza do podkožného tkaniva. Glukózový senzor nemeria priamo koncentráciu glukózy v krvi. Meria koncentráciu glukózy v tekutine, ktorá obklopuje bunky v podkožnom tkanive, v intersticiálnej tekutine (interstitial fluid):
Zdroj: www.medtronicdiabetes.com
Koncentrácia glukózy v intersticiálnej tekutine (IT) ovplyvňuje elektrické vlastnosti tejto tekutiny. Práve tieto elektrické vlastnosti sa dajú merať pomocou elektródy „namočenej“ v IT. Ako už bolo uvedené, tou elektródou je senzor.K senzoru sa pripája elektronika, ktorá využíva elektródu (senzor) pre meranie elektrických vlastností IT (keď už sme to tak nazvali). Tou elektronikou je v tomto prípade vysielač MiniLink (na fotografii vyššie). Výstupom tohto celku je signál, ktorý je úmerný koncentrácii glukózy v IT. Označenie signálu je $ISIG$, čo je skratka pre „intersticiálny signál“. Je to vlastne elektrický prúd, ktorý preteká elektródou (senzorom). Meria sa v nano ampéroch [nA].
Signál $ISIG$ predstavuje vlastne surové dáta zodpovedajúce monitorovanej glykémii. Tieto dáta vysielač vysiela do monitora, v prípade Guardian-u, alebo do iného zariadenia, ktoré je na to určené, napríklad inzulínová pumpa a kto vie čo všetko ešte. Hodnota $ISIG$ sa zobrazuje v stavovom okne senzora (na tomto obrázku na pumpe):
Signál $ISIG$, teda elektrický prúd v nA je potrebné prepočítať na koncentráciu glukózy v IT, napríklad v jednotkách mmol/l. Prepočet je nasledovný
$$SG = CF \cdot ISIG$$ kde $SG$ [mmol/l] je „glukóza zo senzora“ (Sensor Glucose), presnejšie koncentrácia glukózy v intersticiálnej tekutine a $CF$ [mmol/l/nA] je takzvaný kalibračný faktor (Calibration Factor).
Pre určenie kalibračného faktora $CF$ sa používa tzv. „kalibračná glykémia senzora“ čo je koncentrácia glukózy v kapilárnej krvi odmeraná bežným glukomerom. Označme ju $CBG$ [mmol/l]. Zjednodušene povedané, výpočet kalibračného faktora je založený na predpoklade, že priebeh koncentrácie glukózy v IT sa zhoduje s priebehom koncentrácie glukózy v krvi, avšak zaostáva o 10 až 15 minút. Ďalej sa predpokladá, že $ISIG$ je lineárnou funkciou koncentrácie glukózy v IT. Potom v princípe pre kalibračný faktor $CF$ platí
$$CF = \frac{CBG}{ISIG_p}$$ kde $CBG$ [mmol/l] je kalibračná glykémia senzora a $ISIG_p$ [nA] je hodnota signálu $ISIG$ nameraná 10 až 15 minút po odmeraní hodnoty $CBG$.
Hodnota, ktorú ukazuje systém pre kontinuálne monitorovanie glykémie ako „glukózu zo senzora“ je teda aktuálne nameraný $ISIG$ vynásobený aktuálne platným kalibračným faktorom $CF$ a táto hodnota zodpovedá koncentrácii glukózy v intersticiálnej tekutine. Systém neukazuje glykémiu v krvi. Preto sa vždy uvádza upozornenie, že pre rozhodovanie o terapii (napr. dávkovanie inzulínu) sú dôležité len merania klasickým glukomerom. CGM slúži len ako doplnok.
Výpočet kalibračného faktora je na samostatnú tému. Pojmy glukóza zo senzora či kalibračná glykémia senzora sú použité aj v grafoch v predchádzajúcich poznámkach.
MT